شاخص های حفاظت نفوذی

مفهوم IP : ملاحضات حفاظتی مجموعه ها در مقابل میزان نفوذ آلاینده ها از جمله اجسام خارجی ، آب و رطوبت در استانداردهای بین المللی به عنوان مثال IEC529 ( BSEN60529:L99L) که به روشنی تبیین و تعریف گردیده است . ورود به مبحث حفاظت نفوذی در رابطه با تجهیزات در مقابل اجرام و عوامل محیطی خارجی و آگاهی داشتن نسبت به آنها بالطبع ایمنی افراد در آن محیط را هم در مقابل خطرات احتمالی کار با آنها تضمین می نماید. بر همین اساس شاخص های حفاظتی مورد بحث، با وسواس و دقت عمیق و بیشتری در قالب یک چارچوب و آئین نامه ی استاندارد تعریف و معین شده اند . شاخص های حفاظتی ماشین های الکتریکی ( شامل انواع موتور ها ، ژنراتور ها و ترانس ) و همچنین سایر ادوات الکتریکی ؛ معمولاً بصورت دو عدد که به دنبال IP تعریف می شوند می آیند . به عنوان مثال در کلاس حفاظتی الکتروموتورهای تکفاز IP65 یا IP64 ، که در این مورد عنوان شده عدد نخست یعنی عدد 6 نشانگر نوع حفاظت در مقابل اجرام خارجی و به همین اساس نوع برخورد مجاز و تماس با بدن و یا فیزیکی افراد با وسیله مورد بحث در همین کار با آنها و عدد بعدی یعنی عدد ( 4 یا 5) نشان دهنده نوع حفاظت آن در مقابل آب و رطوبت می باشد.

لازم به توضیح می باشد که در پلاک های نصب شده بر روی وسایل و تجهیزات الکتریکی از جمله الکتروموتور ، صرفاً به آوردن و نشان دو عدد همانند مواردی که اشاره شد بعد از آوردن حروف IP اکتفاء می گردد و جزئیات و جمله بند های نوشتاری ( توضیحات ) در این پلاک ها شرح نمی گردد و معمولاً مخاطب خاص کلاس های حفاظتی خودشان این جدول را خوانده و درک و فهم درستی نسبت به آنها دارند اما همه این موارد ذکر شده در مدارک فنی تولید و سند نهایی دستگاه جهت بهره وری بصورت کامل تشریح و قید می گردد.

پس به طور خلاصه شده می توان گفت که عدد نخست IP شاخص درجه حفاظتی در مقابل اجرام خارجی و عدد دوم جهت نمایش دادن شاخص حفاظتی در مقابل آب و رطوبت می باشد.

در برخی موارد از تولیدات تجهیزات خاص بنا به ضرورت و در خواست استفاده کننده اصلی از تولیدکننده ، یک عدد سوم هم به قید ضرورت توضیح اضافه می شود. که این عدد نمایانگر مقاومت در برابر " ضربه " یا به اصطلاح ضربه پذیری آن عنوان می گیرد. که معادل و مفهوم آن مانند موارد قبلی از روی جذول مربوطه قابل ملاحظه می باشد. به عنوان مثال می توان برای مفاهیم بالا به مورد زیر توجه فرمائید.

IP sl(i)

در حروف مخفف شده بالا ملاحظه می کنید که در حرف بزرگ انگلیسی I و P می باشد که مخفف Ingress Protection  به مفهوم حفاظت نفوذی و بخش دوم آن از سه حروف کوچک s , l , i که از کلمات جامد ( Solid ) ، مایع ( Liquid ) و ضربه ( Impact ) تشکیل گردیده است . و در مرحله اجرا به جای این حروف از جایگزین عددی تعریف شده در جداول استفاده می گردد و معمولاً در الکتروموتور ها در کاتالوگ و دفترچه مختصره همراه با آن جهت بهره وری مصرف کننده ارسال می گردد. در زیربرخی از پلاک های شرکت های تولید کننده را ملاحطه می فرمائید که بر اساس نوع الکتروموتور و توان و کاربرد با مشخصات خاص تولید گردیده اند :

مجموعه ایران کمپرسور با توجه به تولید انواع کمپرسور تسمه ای جهت مصارف گوناگون ، از الکتروموتورهای IP54 و IP55 بیشتری مصرف را داشته اما به جهت حساسی برخی مشاغل و صنایع از الکتروموتورهای EX ضد انفجار هم کمپرسور پیستونی تولید می نماید. لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت با واحد فروش ایران کمپرسور تماس حاصل فرمائید .